DJERBA – „Perla Stredomoria” alebo „ Malý ostrov s veľkou Dušou ”
Najväčší ostrov severnej Afriky Djerba ( Jerba, Jarbah, Girba ) vystupuje z modrých vĺn Gabeského zálivu. Miestni obyvatelia hrdo prehlasujú, že kto ostrov raz navštívi, určite sa naň ešte vráti.
HLAVNÉ MESTO : Houmt Souk
Dĺžka letu : 2h 40 min.
ŠÍRKA: od západu na východ 30,5 km, od severu na juh 29,5 km
NAJVYŠŠÍ BOD: 52 m
VZDIALENOSŤ OD PEVNINY: 5,8 km po Rímskej ceste, 2,5 km medzi Ajim a Jorf,
530 km z Tunisu po ceste
POČET OBYVATEĽOV: 130.000
VÝZNAMNÉ MIESTA: Houmt Souk (viac ako 40000 obyvateľov), Midoun, Guellala, El May, Er Riadh
HOSPODÁRSTVO: turistika, umelecké remeslá (hrnčiarstvo, textilná výroba),poľnohospodárstvo (obilie, citrusy, olivy, datle), chov zvierat, rybárstvo
NÁBOŽENSTVO: islam, judaismus ( 97 % moslimovia, 2 % židia, 1 % kresťania )
Povinné očkovanie neexistuje. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B.
Časové pásmo: CET (UTC+1)
Mena: Tuniský dinár (TND)
Cestovné doklady: Cestovný pas, kt. platnosť presahuje 3 mesiace po plánovanom skončení pobytu.
Vízum: Pre organizovanú turistiku prostredníctvom CK nie je vízová povinnosť. Prihlásenie na polícii zaistí ubytovacie zariadenie, cestovatelia ubytovaní súkromne sa musia prihlásiť do 3 dní u miestnej polície.
Ako sa sem dostať ?
Djerba má vlastné letisko v blízkosti mestečka Houmt Souk. Je možné sa sem dostať aj s ľubovolného tuniského mesta, napríklad z Tunisu, ktorý je vzdialený cca 540 km. Ako dopravný prostriedok slúži buď autobus, prípadne lougaes. Ostrov je totiž s pevninou spojený cestou, ktorá vedie po starej rímskej hrádzi. K dispozícii pre transport po mori sú trajekty s pravidelnou dopravou.
Hovorí sa, že kedysi bol ostrov obývaný lotofágmi (konzumenti lotosov) a podľa Homéra bola na tento ostrov zahnaná aj Odysseova loď. Keď jeho druhovia ochutnali sladké plody lotosu, tak sa im na ostrove zapáčilo, že nakoniec odmietali tento ostrov vôbec opustiť.
Púni hovorili tomuto ostrovu Girba. Počas obdobia vlády Rimanov ostrov veľmi prosperoval vďaka čulému obchodnému ruchu so slonovinou, zlatom, či otrokmi.
V 6. storočí p.n.l. dobyl Nabukadnézar II. Jeruzalem, našlo tu útočisko pred babylonským zajatím množstvo Židov, ktorých potomkovia tu žijú ešte aj v súčasnosti. Židovský vplyv je preto badateľný vo veľkej miere, hoci v minulosti ostrov sa dostal ešte pod vplyv sicílskych Normanov, neskôr Španielov a nakoniec Turkov.
Ostrov "zlatého piesku" je medzi turistami obľúbený a teší sa vysokej návštevnosti turistov z celého sveta. Djerba je známa aj tým, že tu takmer nikdy neprší. Ako už bolo spomenuté, okrem Berberov a Tunisanov žijú na ostrove v početnej miere aj Židia.
Ostrov je úrodný, veď tu rastie viac než 1,5 milióna ďatľových paliem, viac ako 0,5 milióna olivovníkov, pričom niektoré pochádzajú dokonca ešte z Rímskych čias. Darí sa aj pestovaniu ovocia a zeleniny, pričom väčšina ľudí sa živí poľnohospodárstvom. Keďže Djerba je ostrov, mnoho ľudí sa zaoberá rybolovom. V súčasnosti snáď najlepším zdrojom pre rozvoj ostrova zabezpečuje neustále rastúci cestovný ruch.
Je najväčším ostrovom Stredozemného mora a celej Severnej Afriky.
Djerba má rozlohu cca 522 km2 ( pre zaujímavosť 5x Paríž) , ostrov má vlastné medzinárodné letisko. Hlavnou dominantou a zároveň turistickou atrakciou sú miestne slnečné pláže. Mnoho turistov tu nachádza vytúžený pokoj a relax. Na ostrove si môžeme prehliadnuť synagógu La Ghriba nachádzajúca sa v dedinke Er Riad.
Miesta, ktoré treba vidieť:
Houmt Souk hlavné mesto ostrova, ktorý má okolo 25 tisíc obyvateľov. Nájdete tu prístav, obchody a reštaurácie.Jeho úzke uličky a starobylé trhy – „súky“ sú plné obchodov so šperkami, oblečením a najrôznejšími suvenírmi. Raritou mesta sú „fonduky“, ktoré v osmanskom období slúžili ako obchody a hostince pre kupcov a aj dnes možno túto osobitú atmosféru hostincov zažiť v niekoľkých miestnych hoteloch. Dvakrát do týždňa sa tu konajú trhy, na ktorých môžete kúpiť typické vlnené deky. Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba alebo pevnosť Fort Espagnol z 13.storočia
LAILA HADRIA MUZEUM : * národopisné múzeum
KROKODILIA FARMA - Djerbaexplore:
* žije v nej 400 krokodílov, pričom najstaršie majú 10 rokov.
* pred 10 rokmi týchto krokodílov Nílskych doviezli z Madagaskaru, 2 roky boli na farme pri Hammamete, kým ich presunuli na novú farmu na Djerbe
* 1 x ročne samička kladie vajíčka - cca 40 - 80 ks
Midoun - obec v ktorej sa každý utorok koná tradičná berberská svadba. Pravidelný dátum si vyberajú asi kvôli turistom. Midoun neleží pri mori, ide o druhé najväčšie mestečko ostrova. Taktiež je tu celkom zaujímavá krokodília farma, v ktorej je vidieť aj kŕmenie krokodílov, a múzeum.
Guellala - stredisko výroby keramiky. Dá sa pozerať hrnčiarom pod ruky a podívať sa na vypaľovanie v peci. Zaujímavo sú využité rozbité hrnce -- sú z nich postavené ploty, pece alebo garáže.
Synagóga La Ghriba (tiež El Ghriba) - postavená v roku 1920 na základoch jednej z najstarších synagóg sveta. Synagoga Ghriba je púťovým miestom Židov nielen zo severnej Afriky. Býva normálne prístupná, akurát je treba mať pokrývku hlavy. Dodnes je dôležitým židovským púťovým miestom - ostrov Djerba bol v minulosti medzi niekoľkými málo miestami, kde Židia mohli žiť. Prví osadníci na Djerbe boli pravdepodobne Židia, ktorí sem možno odišli do exilu už pri zničení prvého chrámu v šiestom storočí pred naším letopočtom. Židia majú v synagóge Ghirba niečo ako centrum výskumu Tóry, uchováva sa tu jeden veľmi starý exemplár Starého zákona.
Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba alebo pevnosť Fort Espagnol z 13. storočia.
Mesto Zarzis je najjužnejším turistickým letoviskom na tuniskom pobreží. Mesto vyrástlo na mieste rímskeho Gergis v dobe francúzskeho protektorátu
5,8 km dlhá Rímska cesta spája ostrov s mestom Zarzis na pevnine, ktoré chráni svojím tieňom 500.000 paliem a 100.000 olivovníkov. Samotné mestečko Zarzis má dnes okolo 50 tisíc obyvateľov. V centre mesta nájdete starý rybársky prístav a Veľkú mešitu. Turistická zóna, vzdialená 2 km od centra mesta, sa môže pochváliť peknými plážami s bielym pieskom, kryštálovým morom a vysokými palmami, ktoré chránia pred horúcim slnkom. Príroda a podnebie sú tu podobné ako na Djerbe. Prístav Zarzis je známy lovom morských húb. Táto oblasť je taktiež známa pestovaním olivovníkov. Vďaka krásnym plážam, možnosti podmorského rybolovu a termálnym prameňom, odporúčaným na liečbu kožných ochorení, sa zo Zarzisu stalo vyhľadávané stredisko cestovného ruchu. Transfer z letiska na Djerbe do hotelov na polostrove Zarzis (cca 50 km) trvá cca 45min.
Djerba je nadmerne slnečným ostrovom a vyznačuje sa priemerne 320 slnečných dní do roka. Spojenie klímy, milióna ďatlových paliem a malebných dlhých pláží zaručuje takmer po celý rok tú pravú exotickú dovolenku
Podľahnite aj vy opojnému kúzlu Djerby a vydajte sa do krajiny slnka, relaxácie, bohatej histórie,
zaujímavej kultúry a exotickej kuchyne...